Jak se umět rozhodnout při navrhování interiéru!

06.12.2018

Jste zoufalí, jakou vybrat sedačku, aby se hodila k podlaze a jaké závěsy, aby vše ladilo? A co koberec a polštáře? a jaký lustr.....Jak to vše dát dohromady, aby to ladilo, aby se nám v tom dobře žilo a cítili se tam dobře?  Budeme se muset umět dobře ROZHODNOUT !

Než Vám sdělím, jak se při výběru rozhodovat, musím Vám popsat strukturu lidského mozku.

 O pravé a levé hemisféře jste již zcela slyšeli. Levá je mužská, pravá - ženská. Povaha hemisfér je tato: levá - mužská - se dívá na všechno absolutně logicky (dalo by s říci, tak jak to ve skutečnosti vypadá :-) ).Pravá, ženská část je mnohem více zapojena do procesu si něco vyzkoušet, a ne to chápat. 

Ženské a mužské vnímání jsou navzájem svými zrcadlovými obrazy - jako kdyby mezi nimi bylo zrcadlo. Když se muž podívá, jak reaguje žena, jeho klasický argument je:  "V tom není logika". Naopak, když se ženská část podívá na tu mužskou, řekne: "Kde jsou v tom pocity?"

Můžete být klidně žena, ale preferovat levou hemisféru a naopak. 

Abychom se uměli správně rozhodnout, potřebujeme uvést obě hemisféry do rovnováhy, harmonie tzn. vyrovnat a spojit jejich energie, myšlenky, pocity a všechny ostatní aspekty. Začala jsem tomu zkráceně říkat  HARMONÁDA :-)

Co s tím? Použijeme tedy oba aspekty. Jako příklad použijeme hudbu. Hudba může vstoupit do lidské zkušenosti jako zvuk a můžeme jí naslouchat a pociťovat ji ve svém nitru nebo ji můžeme chápat prostřednictvím levé hemisféry jako formu proporcí a matematiky. Obě strany mozku používají tutéž informaci odlišně.    

Pusťte si svoji oblíbenou písničku - to je harmonie a rovnováha (harmonáda :-). A teď přejeďte nehty třeba po tabuli ...... to asi moc harmonické není co? 

Stejné je to i s laděním interiéru, když vše ladí, vyvolává to v nás blažené pocity, když ne, tak návštěva vašeho obyváku může vyvolat pocity jako když jedete nehty po tabuli. Sice to nebude tak extrémní, ale určitě budete cítit, že to není ono. 

Je obvykle o mnoho jednodušší informace přijímat prostřednictvím zkušeností přes pravou hemisféru než přes logickou levou hemisféru, avšak obojí je stejně hodnotné. Problém je v tom, že tu pravou neumíme moc používat, protože žijeme v systému, který upřednostňuje logiku, levou hemisféru.

Člověk si často klade špatné otázky! Příklad:" Myslíš, že se tahle barva hodí k této podlaze?" mozek zachytí slovo "myslet" a okamžitě přepne do levé hemisféry, ale nedokáže to rozhodnout, protože k tomu nemá uloženy potřebné znalosti. Pokud ale otázku položíte: "Dělá ti tato barevná kombinace dobře, je ti příjemná?" Na to okamžitě dokážete odpovědět ano či ne. Člověk je tvor jedinečný, takže Vás nemusí překvapovat, že se každému líbí něco jiného. I náš vkus je jedinečný. 

Teď už víme, kdy a jak používat svůj mozek k rozhodování. Pokud spojíte své znalosti a zkušenosti dohromady, podaří se Vám vytvořit příjemné prostředí, ve kterém se budete cítit dobře. 

Člověk má za sebou hodně pokusů - omylů při vytváření interiérů, kdy to pořád není ono a necítí se doma dobře. Na mém kurzu " Interiéry pro začátečníky" dostanete přiměřenou dávku znalostí s praktickou zkušeností v jednom, abyste byli schopni si vytvořit kolem sebe příjemné prostředí, ve kterém se budete cítit dobře. A hlavně, budete se umět rozhodnou :-).

PS:

Pokud chcete doplnit "znalosti" stáhněte si eBook o barvách a základních barevných paletách. Bez toho se opravdu neobejdete, to je naprostý základ.